• Optyk Studio - Baner na www_1170x300 px
  • nowość w sklep optyk studio uzo clip on
  • profesjonalne badanie wzroku

Cyfrowe zmęczenie wzroku

Jak zapobiegać cyfrowemu zmęczeniu wzroku?

 

W dobie 21 wieku urządzenia cyfrowe w sposób naturalny stały się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Warto zwrócić uwagę, że aż 90% nastolatków oraz młodych dorosłych osób spędza dwie lub więcej godzin dziennie przed ekranem smartfona, lub komputera. Długotrwała praca przed komputerem przy sztucznym świetle, intensywne przeglądanie stron internetowych lub aplikacji na smartfonie, jak również oglądanie telewizji przez kilka godzin dziennie powoduje, że mięśnie oczu stają się przeciążone i są tak samo zmęczone, jak mięśnie ciała. Badania wykazują, że problemy związane ze zmęczeniem wzroku są coraz częstsze. Co najmniej połowa osób pracujących przy komputerze skarży się na problemy ze wzrokiem.

Cyfrowe Zmęczenie Wzroku – może dotyczyć niemalże każdego z nas!

 

Są to objawy, których nie można bagatelizować. Ogromna ilość ludzi pracuje w tej chwili w taki sposób, że korzysta z urządzeń elektronicznych ponad 9 godzin dziennie! Wśród tych urządzeń wymienić należy nie tylko komputery i smartfony. Należą do nich również: tablet, jak również iPad. Wydłużający się czas, jaki spędzamy przed monitorami, coraz częściej prowadzi do cyfrowego zmęczenia wzroku. Badania wykazują, że ludzie patrzą w ekrany urządzeń cyfrowych wymienionych powyżej z bliższej odległości niż ta, z której czytają gazetę lub książkę. Ponadto, czcionka w takich urządzeniach jest bardzo mała, co zmusza oczy do bardzo wytężonej pracy. Co powinniśmy wiedzieć o tej coraz częściej występującej przypadłości i jak się przed nią chronić?
Jakie są najczęstsze objawy?

Jakie są najczęstsze objawy cyfrowego zmęczenia wzroku?

Samo zmęczenie oczu jest ważnym, ale nie jedynym objawem. Najczęstsze objawy Cyfrowego Zmęczenia Wzroku to:
• Bóle głowy,
• Zmęczenie, suchość oczu,
• Swędzenie i pieczenie,
• Zaczerwienienie oczu
• Uczucie piasku pod oczami,
• Ból karku i szyi,
• Trudności w koncentracji
• Trudności w czytaniu pod koniec dnia
• Niewyraźne widzenie po pracy.
Cyfrowe Zmęczenie Wzroku – może dotyczyć niemalże każdego z nas!

Dlaczego urządzenia cyfrowe powodują zmęczenie oczu?

Na cyfrowe zmęczenie oczu składa się wiele czynników i składowych. Zaczynając od sposobu funkcjonowania i pracy przed urządzeniami elektronicznymi pierwszą dość istotną sprawą jest mruganie. Standardowo powinniśmy mrugać średnio 18 razy na minutę. Natomiast zapatrzeni w monitory mrugamy 2 do 3 razy rzadziej, co doprowadza do przerwania filmu łzowego (łez) i w konsekwencji prowadzi do wysuszenia powierzchni rogówki oraz spojówki oka, a to powoduje uczucie suchości, swędzenie, pieczenie oczu oraz uczucie piasku pod oczami. Bardzo istotna jest także postawa przyjmowana podczas wielogodzinnej pracy przed monitorem oraz prawidłowe oświetlenie.
Kolejny istotny czynnik to niebieskie światło. Jest to część widma światła pomiędzy promieniami UV a światłem widzialnym. Światło to jest dużym zagrożeniem dla naszego wzroku. Światło niebieskie jest emitowane nie tylko przez słońce i energooszczędne oświetlenie, ale również w dużej mierze przez urządzenia cyfrowe. Nadmierna ekspozycja na światło niebieskie ma negatywny wpływ na nasze oczy i wzrok. W krótkim okresie nadmierne korzystanie z urządzeń cyfrowych powoduje zmęczenie wzroku, bóle głowy, podrażnienie i suchość oczu. Natomiast ekspozycja na światło niebieskie w dłuższym czasie zagraża już zdrowiu oczu. Badania naukowe zwracają uwagę na światło niebieskie jako to, które może doprowadzić do uszkodzenia komórek siatkówki i prowadzić do związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) i zaćmy. Światło niebieskie nie jest filtrowane przez żaden element naszego oka (tak jak w przypadku UV). W dłuższym czasie niebieskie światło może prowadzić do nowotworu powiek, skrzydlika oraz innych chorób narządu wzroku. Część z tych chorób może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Kto jest najbardziej narażony na cyfrowe zmęczenie wzroku?

Jeżeli Twoja praca jest powiązana z pracą przed monitorem komputera, mogę powiedzieć ze 100-procentową pewnością, że należysz do grona osób najbardziej narażonych na cyfrowe zmęczenie wzroku. W 2014 roku zostały przeprowadzone badania, które wykazały, iż film łzowy osób pracujących przy komputerze, cierpiących na cyfrowe zmęczenie oczu wykazuje analogiczne zmiany jak u osób z chorobą suchego oka. Wiek również ma istotne znaczenie. Cyfrowe zmęczenie oczu najczęściej dotyka osoby młode. Związane jest to z tym że osoby te chętnie korzystają z nowoczesnych technologii i odnajdują się w pracach, w których komputer jest ich nieodłącznym elementem.

Co można zrobić, aby temu zapobiec?

Jedną z najprostszych a równocześnie najtrudniejszych jest zasada 20 na 20 na 20. Czyli co 20 minut oderwij się od monitora i przez 20 sekund powtórz 20 razy to samo ćwiczenie lub patrz na obiekt znajdujący się minimum 6 metrów dalej. Wydaje się łatwe, ale bez zaangażowania mało komu się udaje. Większość z nas wykazuje symptomy uzależnienia od smartfonu czy tabletu. Zabieramy je dosłownie wszędzie. Podejmijmy wysiłek, aby choć na chwilę oderwać wzrok od monitora, a kiedy już musimy spędzić przed nim wiele godzin, to stosujmy się do poniższych zaleceń:

• 20 min x 20 s x 20 m
• Stosuj zawsze okulary ze specjalistycznym filtrem przeznaczonym do pracy przy monitorach komputera tzw. Blue UV, aby zmniejszyć emisję oraz ilość szkodliwego światła niebieskiego.
• Pamiętaj o mruganiu. Mrugaj jak najczęściej. Może być to trudne, gdy koncentrujesz się na pracy, ale jeżeli tylko przypomnisz sobie, to mrugaj. Pomożesz zachować prawidłową pracę układu wydzielniczego łez.
• Postaraj się o wygodne stanowisko pracy. Zadbaj by monitor, był w odpowiedniej odległości od oczu (im dalej, tym lepiej), a ekran nieco poniżej poziomu wzroku.

Urządzenia cyfrowe są pod wieloma względami pozytywną częścią naszego życia. Umożliwiają kontakt ze znajomymi, pozwalają chwytać i dzielić się momentami naszego życia, zbliżają, gdy dzieli nas duża odległość i pozwalają efektywnie pracować w niemal każdym miejscu na ziemi. Niestety wiele godzin spędzonych przed monitorem nie pozostaje obojętnych dla naszego zdrowia w szczególności dla wzroku. Wprowadzenie drobnych korekt, świadoma zmiana przyzwyczajeń i zadbanie o odpowiednią przestrzeń do pracy może zapewnić nam zdrowie i dobry wzrok na lata.

Jesteśmy partnerami4youcardrodzina+

Nasze marki